supply-chain_nagrodzeni_2
CC HBC po raz trzeci najlepsza w konkursie Supply Chain Designer
Styczeń 5, 2017
przemyslowy-lider
Przemysłowy lider na lata
Luty 8, 2017

KARIERA niejedno ma imię

mentoring

Słowo kariera często kojarzy się negatywnie. Mawiamy „karierowicz” i wiadomo wszystkim, że nie jest to miła ocena, ale „zrobił karierę naukową” brzmi już lepiej. Dziś o tym, jak mądrze budować swoją karierę w pozytywnym ujęciu przy pomocy mentora.

Proces budowania kariery może wyglądać ekstremalnie różnie.
Jedno ekstremum to budowanie kariery wyłącznie na meritum, na rezultacie, na wartości dodanej. Często wiąże się to z przekonaniem: twoje czyny świadczą o tobie lub: jeśli jesteś dobry, to cię znajdą. Wielu wspaniałych ludzi dzięki takiemu podejściu nie zostało zauważonych za życia i nawet po jego zakończeniu . Drugą skrajność zwykłam nazywać „ścianką”, czyli dbanie jedynie o swój wizerunek i popularność. Typowy celebryta.

Rozwiązaniem jest złoty środek
W naszej firmie używamy określeń: career progression, career development, career planning i traktujemy karierę zupełnie poważnie i pozytywnie. Nie ma nic dziwnego w pytaniach: jak widzisz swoją karierę w naszej firmie, co chcesz osiągnąć, co robisz, aby zrealizować swój cel?

A zatem… przychodzi mentee do mentora. Jakiej pomocy może oczekiwać w kwestii rozwoju swojej kariery?
Może otrzymać radę, podpowiedź, inspirację albo usłyszeć historię. Jednak najważniejszą rolą mentora jest ciągłe podnoszenie samoświadomości swojego podopiecznego. Na sesjach padają więc pytania, nad którymi warto się zastanowić. Oto niektóre z nich:

  • Czy wiem, dokąd zmierzam? Czy mój cel jest realny?
  • Czy potrafię ocenić poziom swojej wiedzy oraz kompetencji niezbędnych do zrobienia kariery?
  • Jak buduję swój networking? Kto mi pomaga?
  • Czy inni o mnie wiedzą? Czy mam się czym pochwalić i potrafię to robić? Jak buduję swoją markę?
  • Jakie mam wsparcie bliskich?

Nasi mentorzy ciągle się uczą.
Mamy cudowną grupę 30 mentorów wewnętrznych, którzy wspierają rozwój naszych talentów. Pomagają im osiągać coraz więcej, a więc robić „pozytywną” karierę. Pracują głównie z uczestnikami programów talentowych: Go Up1, Go Up2 i Management Trainee, Leadership Excellence, ale są również bardzo popularni poza oficjalnymi procesami. Od dwóch lat uczestniczymy jako firma w programie międzynarodowej organizacji na rzecz wspierania rozwoju kobiet – Vital Voices. To program mentoringowy, przeznaczony dla kobiet na wysokich stanowi- skach z aspiracjami do objęcia najwyższych funkcji w organizacji. Powstał wiele lat temu w USA, a obecnie wspierany jest przez Hillary Clinton. Mentorami są dyrektorzy ze znanych międzynarodowych korporacji, w tym mężczyźni. My również mamy w tym programie swoich reprezentantów.

Nasi mentorzy nieustannie się uczą, także od swoich podopiecznych. Spotkania mentoringowe to fantastyczna okazja do spojrzenia z innej perspektywy np. generacji Y. Uczą się też od siebie. Okazją do tego są cykliczne Meet and share, czyli krótkie spot- kania, podczas których mentorzy poznają nowe narzędzia, jak, np. koło budowania kariery czy storytelling.

Już drugi raz nasi mentorzy uczestniczyli wraz z reprezentacją swoich podopiecznych oraz innymi zaproszonymi menedżerami w Forum Mentorum. W tym roku inspiracją był film dokumentalny „Sugerman”, wyświetlony specjalnie dla nas dzięki uprzejmości Gutek Film.

Byliśmy też jako firma bardzo aktywni podczas Mentoring weekendu w Sopocie. Podczas tego wydarzenia pary mentorskie z różnych rm rozmawiały podczas spa- ceru. To zupełnie inne doświadczenie niż tradycyjna rozmowa przy stole. Jak widać, coraz bardziej doceniamy współpracę po- nad podziałami i uczenie się od innych rm.

Zachęcam wszystkich do zastanowienia się w ramach noworocznych refleksji nad swoją karierą, bo z pewnością dla każdego znaczy ona co innego.

Autor: Anna Karecka, Development & Coaching Manager

Comments are closed.